Pięć lat VII kadencji Parlamentu Europejskiego: podsumowanie


Pieniądze, energia i środowisko
Ale oprócz EIO europosłowie pracowali nad wieloma innymi tematami, które spłynęły do Parlamentu Europejskiego bardziej konwencjonalną drogą. Jednym z najważniejszych było ustalenie budżetu w ramach Wieloletnich Ram Finansowych 2014-2020. Europosłowie wprowadzili kilka ważnych zmian w projektach Rady i Komisji poprzez m.in. zwiększenie funduszy na walkę z bezrobociem młodzieży poprzez program „Gwarancja dla młodych” (więcej TUTAJ) oraz Erasmus+.
Regulacje klimatyczno-energetyczne pojawiały się na brukselskiej agendzie w wielu różnych formach. Zeszłoroczny szczyt COP19 (który odbył się w Warszawie) i przygotowania do niego były okazją do rewizji polityki unijnej w tym zakresie oraz wyznaczenia celów na najbliższe dekady. Posłowie w wielu przypadkach skłaniali się ku ostrzejszym niż państwa członkowskie celom klimatycznym (więcej m.in. TUTAJ).

Europosłowie debatowali również o sposobach osiągnięcia celów klimatycznych. Wśród proponowanych rozwiązań były m.in. alternatywne źródła energii, handel emisjami dwutlenku węgla (TUTAJ), czy technologie mającym zmniejszać te emisje (TUTAJ).

W ramach dyskusji o energii i środowisku pojawiła się kwestia wydobycia gazu z łupków, szczególnie istotna dla Polski, która dąży do uniezależnienia energetycznego od Rosji właśnie poprzez eksploatację tego surowca (polskie złoża są szacowane przez rząd na od 346 do 768 miliardów m3, jednak nadal pozostaje pytanie o opłacalność komercyjnego ich wydobycia). Po długich dyskusjach Parlament Europejski przyjął surową wersję przepisów dotyczącą wydobycia tego surowca (więcej TUTAJ), co wzbudziło obawy, że nie uda się osiągnąć komercyjnej opłacalności tego źródła gazu.

Parlament VII kadencji zajmował się również kwestiami ochrony zdrowia. Była wśród nich żywo dyskutowana nowelizacja dyrektywy tytoniowej, w której to Parlament zatwierdził ograniczenie sprzedaży niektórych typów papierosów (w tym mentoli) oraz dużo bardziej szokujący wygląd opakowań (więcej TUTAJ).

Parlament również działał aktywnie w kwestiach gospodarczych, m.in. na temat opłat interchange, usług płatniczych oraz bezpieczeństwa transakcji kartowych. W przypadku opłat interchange, Parlament przyjął ostrzejsze ograniczenia wysokościtych opłat niż proponowała Komisja (link dossier EurActiv.pl na ten temat TUTAJ).
Bezpieczeństwo i podróże
Mówiąc o bezpieczeństwie – europosłowie poświęcili dużo uwagi, szczególnie po aferze PRISM, kwestiom bezpieczeństwa danych osobistych oraz szerszemu problemowi bezpieczeństwa unijnych obywateli w sieci. Przyjęto m.in. przepisy dotyczące neutralności światopoglądowej internetu (więcej TUTAJ), które mają zapobiec ograniczaniu zawartości internetu przez dostawców usług internetowych (ISP).

Unijna agendy cyfrowa pojawiała się częściej na agendzie PE. Eurodeputowani, oprócz zmian dotyczących neutralności internetu, przyjęli też zmiany w prawie mające ułatwić rozbudowę sieci szerokopasmowej w UE oraz zniesienie opłat roamingowych wewnątrz Unii, co ma zachęcić Europejczyków do korzystania z mobilnego internetu w podróży.

Same też podróże mają stać się łatwiejsze. Parlament Europejski naciskał na Komisję Europejską, by przygotowała nowe regulacje dotyczące praw podróżnych wobec przewoźników (więcej TUTAJ). Sam zaś PE zatroszczył się o tych, którzy wykupują wczasy w pakiecie, starając się zabezpieczyć im możliwość powrotu do własnego kraju nawet po bankructwie przewoźnika (więcej TUTAJ).
Polscy europosłowie
Polscy eurodeputowani byli aktywni w Parlamencie Europejskim – a przynajmniej część z nich. Najwięcej międzynarodowej uwagi przypadło Jerzemu Buzkowi (PO), który w trakcie pierwszej połowy obecnej kadencji był przewodniczącym PE z ramienia EPL.

Tematy, na których skupiło się gros działalności naszych europosłów można podzielić na kilka podstawowych kategorii. Były to polityka regionalna i blisko powiązane z nią kwestie unijnego dofinansowania (więcej o tym w naszym wywiadzie z europosłanką Danutą Hübner TUTAJ), energetyka, w tym problematyka gazu z łupków oraz uniezależnienia energetycznego od Rosji, klimat, również w kontekście konferencji klimatycznej COP19 w Warszawie w listopadzie 2013 r., jak również polityka wschodnia, szczególnie relacje z Ukrainą.

Nie bez echa pozostały też kwestie cyfrowe – od niesławnego przypadku ACTA, z którego europejskie rządy się wycofywały po masowych protestach obywateli po aferę szpiegowską PRISM i szerszą problematykę ochrony prywatności w sieci.
Nagrody dla Polaków
Praca polskich europosłów w tych dziedzinach to nie tylko ilość, to również jakość. Trójka najlepszych polskich europosłów według tegorocznego rankingu „Rzeczpospolitej” (TUTAJ) zajmuje się właśnie tymi tematami: Konrad Szymański (PiS) zajmuje się energetyką, Danuta Hübner – polityką regionalną i kwestiami gospodarczymi, a Jacek Saryusz-Wolski jest parlamentarnym autorytetem w tematyce polityki wschodniej i szczególnie Ukrainy.

Również w 10. edycji konkursu brukselskiego czasopisma „The Parliament” na najlepszych europosłów (TUTAJ) doceniono polskich deputowanych. Jan Olbrycht (PO, czwarty w rankingu „Rz”) dostał nagrodę w kategorii zrównoważonego rozwoju za swoje zaangażowanie w kwestiach dot. rozwoju miast.

Partyjna koleżanka Olbrychta, Róża Thun również została wyróżniona przez „The Parliament” w kategorii polityki internetowej. Jury doceniło „zaangażowanie Thun we wszystkich aspektach społeczeństwa cyfrowego, szczególnie zaś za rozwój wspólnego rynku cyfrowego poprzez jej działania w związku ze zniesieniem roamingu, prawami konsumenta w sieci, prawem autorskim oraz ACTA”.

Polscy europosłowie byli również chwaleni przez polski rząd. Sekretarz stanu w MSZ Piotr Serafin podkreślał szczególnie rolę Hübner i Olbrychta w uczynieniu unijnego budżetu korzystnym dla Polski.

Europosłom PO, których frakcja europejska (EPL) w VII kadencji miała większość parlamentarną było łatwiej się przebić. Jednak polscy europosłowie z innych ugrupowań europejskich również mieli okazję zostać docenionymi przez zewnętrznych obserwatorów. Paweł Kowal (Polska Razem Jarosława Gowina, EKR) był chwalony za swoją aktywność na polu polityki wschodniej UE, zwłaszcza w kwestiach ukraińskich. Eksperci „Rz” chwalą też w ostatnim rankingu Bogusława Liberadzkiego z SLD za jego zaangażowanie w kształtowanie europejskiej polityki kolejowej.
Przyszłość
Nowy Parlament zostanie wybrany na VIII kadencję w ogólnoeuropejskich wyborach. Odbędą się one we wszystkich państwach członkowskich UE pomiędzy 22 a 25 maja br., w Polsce 25 maja.

Wyniki głosowania w poszczególnych państwach powinny być znane najpóźniej do wtorku po ostatnim głosowaniu, tj. do 27 maja. Nowa, VIII kadencja Parlamentu Europejskiego rozpocznie się formalnie 1 lipca 2014 r.
Źródło: EurActiv.pl

brak nadchodzących wydarzeń.